dnes je 30.10.2024

Input:

Zvláštní režim One Stop Shop

15.7.2024, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 13 minut

2024.1415.1
Zvláštní režim One Stop Shop

Ing. Martin Sádovský

Zvláštní režim jednoho správního místa (tzv. One Stop Shop) byl zaveden v roce 2015 pouze na vybranou skupinu telekomunikačních služeb, služeb rozhlasového a televizního vysílání a elektronicky poskytovaných služeb (dále jen "TBE služby"). Cílem zvláštního režimu bylo usnadnění přiznání a odvodu daně z přidané hodnoty v jednom členském státě, i přestože splatná daň vznikla v ostatních členských státech na základě pravidel pro místo plnění u těchto služeb. Již od počátku bylo použití zvláštního režimu dobrovolné, a tak tomu je i v následujícím rozšíření režimu.

Zjednodušení odvodu DPH je primárně zaměřeno na přeshraniční transakce s výjimkou dodání uvnitř jednoho členského státu prostřednictvím digitální platformy. Při poskytování TBE služeb se považuje místo plnění pro osoby nepovinné k dani včetně osob povinných k dani, které nejsou registrované k DPH, v členském státě usazení zákazníka. Po zkušenostech s omezeným typem plnění v podobě TBE služeb došlo v roce 2021 k velkému rozšíření zvláštního režimu na další plnění a další zjednodušení možnosti odvodu DPH při dovozu zboží do 150 EUR.

Od roku 2021 se zvláštní režim One Stop Shop podle zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty (dále jen "ZDPH") skládá z režimu mimo Evropskou unii, režimu Evropské unie a z dovozního režimu. Pro každý režim jsou definovány speciální podmínky jeho použití. Zvláštní režim může použít pouze vždy úzce vymezený okruh osob a lze jej použít pouze na vybrané transakce neboli plnění. Pro účely všech režimů je definována osoba jako osoba povinná k dani, která uskutečňuje vybraná plnění. Zvláštní režim využívá také dva pojmy, které potřebuje k identifikaci místa, kde má být plnění zdaněno a kde je osoba registrována. Jedná se o pojmy stát spotřeby a stát identifikace. Státem spotřeby se rozumí členský stát, ve kterém je místo plnění uskutečňovaného vybraného plnění. Místo plnění určuje, v jakém státě má být odvedena DPH. Stát identifikace je členský stát, ve kterém se osoba nebo zprostředkovatel registrují do zvláštního režimu. Zprostředkovatel je specificky vymezen pouze pro dovozní režim a nelze jej použít ve zbylých dvou režimech. Vymezení základních pojmů nalezneme v § 110b ZDPH a dále zdaňovací období je uvedeno v § 110zb ZDPH, daňové přiznání a dodatečné daňové přiznání v § 110zc ZDPH a § 110zd ZDPH, vyčíslení daně v § 110ze ZDPH.

Zvláštní režim má také svá pravidla pro vyplňování daňových přiznání a své termíny pro podání. Je tak zcela oddělen od standardních pravidel, která platí pro registrovanou osobu za plátce. Ke správě daní ve zvláštním režimu slouží elektronický portál One Stop Shop provozovaný Finanční správou na portálu Moje daně. Daň je přiznána vždy podle místa plnění a podle platné sazby v jednotlivých členských státech. Osoba podává pouze jedno daňové přiznání k plněním spadajícím do zvláštního režimu za všechny členské státy, ve kterých se plnění uskutečnilo. Je nutné, aby osoba používající zvláštní režim znala příslušnou výši sazby daně, která je platná pro konkrétní typ plnění spadajícího do příslušného režimu a aplikovala jí při výpočtu. V daňovém přiznání ve zvláštním režimu se přiznává vždy pouze daň na výstupu za příslušné plnění. Má-li plátce registrovaný ve zvláštním režimu nárok na odpočet daně, pak jej uplatní ve svém běžném daňovém přiznání.

Správcem daně zvláštního režimu je pouze Finanční úřad pro Jihomoravský kraj, Územní pracoviště pro Brno I. Pokud osoba žádající o vstup do zvláštního režimu není plátcem ani identifikovanou osobou, musí se nejprve registrovat u místně příslušného správce daně. Pro osoby povinné k dani, které nemají sídlo, místo pobytu ani provozovnu v tuzemsku, je správcem daně Finanční úřad pro Moravskoslezský kraj.

Žádost o registraci do režimu mimo Evropskou unii a režimu Evropské unie je nutné podat nejpozději do konce čtvrtletí, ve kterém hodlá osoba zvláštní režim používat. Do dovozního režimu lze podat žádost kdykoliv, pokud se jedná o první registraci do tohoto režimu. Použití režimu je však možné až ode dne oznámení rozhodnutí o registraci do režimu. Registraci je také možné zrušit na vlastní žádost anebo jí správce daně zruší z moci úřední v případech, kdy není uskutečněno plnění po dobu dvou let.

U všech zvláštních režimů je povinnost vést elektronicky evidenci podle § 110f ZDPH. Údaje je povinné uchovávat po dobu 10 let od konce kalendářního roku, ve kterém bylo plnění uskutečněno. Příslušné údaje evidence stanovuje prováděcí Nařízení Rady č. 282/2011 v čl. 63c.

Režim mimo Evropskou unii

Režim může použít pouze osoba, která nemá na území Evropské unie sídlo ani provozovnu a nepoužívá v jiném členském státě režim mimo Evropskou unii. Tato osoba může být registrována pouze jednou v jednom členském státě EU.

Režim se používá pro odvod DPH u poskytnutí služby osobě nepovinné k dani s místem plnění na území Evropské unie. Omezení použití tohoto režimu je zaměřeno pouze na status příjemce služby. Příjemce služby musí být osoba nepovinná k dani, tj. obvykle koncový spotřebitel. Jakmile se osoba zaregistruje do zvláštního režimu, musí jej používat na všechna vybraná plnění vůči osobám nepovinným k dani. Nemůže se rozhodnout, že by jeden druh poskytovaných služeb zdaňovala jako plátce a jiný druh přes zvláštní režim. Ovšem stále se musí jednat o služby, které vůbec lze do zvláštního režimu zařadit.

Daň je přiznána vždy podle místa plnění a podle platné sazby v jednotlivých členských státech. Je nutné, aby osoba používající zvláštní režim znala příslušnou výši sazby daně, která je platná pro konkrétní typ poskytované služby, a aplikovala jí při výpočtu.

Osoba používající režim mimo EU je povinna podat daňová přiznání čtvrtletně, a to nejpozději do konce kalendářního měsíce následujícího po skončení příslušného kalendářního čtvrtletí. Do této lhůty je také daň splatná. Pokud osoba neuskuteční žádné plnění, podává tzv. nulové daňové přiznání. Daň se vyčíslí v eurech a platí se na zvláštní účet Finanční správy vedený v eurech. Pro přepočet u plnění v jiné měně než euro se použije směnný kurz Evropské centrální banky zveřejněný pro poslední den zdaňovacího období, nebo nejbližší následující den, pokud pro poslední den zdaňovacího období není kurz zveřejněn. Opravy po lhůtě pro podání daňového přiznání mají také svůj zvláštní mechanismus. Pokud osoba zjistí, že má být daň vyšší nebo nižší než poslední známá daň, uvede opravu do nejbližšího následujícího daňového přiznání, a to v speciální části pro opravy, resp. pro dodatečné daňové přiznání. Nepodává zde samostatně dodatečné daňové přiznání, jako tomu je v běžném režimu.

Podmínky používání režimu jsou stanoveny v § 110k ZDPH.

Příklad:

Švýcarská společnost poskytuje přístup do databáze fotografií za poplatek zákazníkům po celé EU. Zákazník za poplatek získá přístup do databáze a může si fotografie stahovat, ukládat a používat pro své potřeby. Společnost poskytla přístup koncovému spotřebiteli z Česka, z Německa a ze Španělska.

Pokud se Švýcarská společnost registruje v České republice do zvláštního režimu mimo EU, stává se Česká republika státem identifikace. Společnost bude podávat daňové přiznání ve zvláštním režimu v České republice, ve kterém přizná daň podle jednotlivých členských států, ve kterých poskytla svoji službu, a podle sazeb příslušných států, tzn. pro koncového spotřebitele z Česka, Německa a ze Španělska. Jelikož se jedná o TBE službu, místo plnění je v členském státě usazení příjemce služby. Pro plnění vůči české osobě použije sazbu 21 %, pro německého spotřebitele 19 % a pro španělského 21 %.

Režim Evropské unie

Režim je určen pro osoby se sídlem v tuzemsku a pro osoby s provozovnou v tuzemsku, pokud nemají sídlo na území EU. Režim může také využít osoba, která nemá v tuzemsku ani v EU sídlo ani provozovnu a současně je zahájeno odeslání nebo přeprava zboží v tuzemsku. Poslední možnost je určena pro osoby se sídlem mimo EU, jež prodávají své zboží z tuzemska do ostatních členských států. Aby mohla být osoba zaregistrována do režimu EU, musí být plátcem nebo identifikovanou osobou. Opět zde platí podmínka, že osoba může být registrována do režimu EU pouze v jednom členském státě.

Nahrávám...
Nahrávám...