Blíží se nám čas vánočních večírků, které pořádá řada zaměstnavatelů pro své zaměstnance. Jak se tedy daňově a účetně vypořádat s fakturou za pronájem salonku a konzumaci jídla a nápojů na tomto večírku v kontextu daňových změn od roku 2024?
Mezi zaměstnanecké benefity se v praxi počítají i různé akce pořádané zaměstnavatelem vč. pořádání vánočních večírků. Jedná se o nepeněžní plnění plynoucí zaměstnanci z jeho účasti na takovéto akci či z účasti jeho rodinného příslušníka. V této souvislosti je třeba se zaměřit nejen na zaúčtování nákladů spojených s organizováním vánočního večírku na straně zaměstnavatele, ale i na daňové dopady na něj a daňové dopady na zaměstnance, který se vánočního večírku zúčastní.
Z hlediska zaměstnance platí podle § 6 odst. 9 písm. g) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen ZDP), že od daně jsou, kromě příjmů uvedených v § 4 ZDP, osvobozeny nepeněžní příjmy plynoucí z účasti zaměstnance nebo jeho rodinného příslušníka na společenské akci, včetně té s kulturním nebo sportovním prvkem, pořádané zaměstnavatelem pro omezený okruh účastníků, pokud vzhledem k její povaze je pořádání takové akce zaměstnavateli obvyklé a její forma a rozsah jsou přiměřené. Podle tohoto ustanovení se na zaměstnance nevztahuje stanovený limit pro osvobození ve smyslu ustanovení § 6 odst. 9 písm. d) ZDP (ve výši poloviny průměrné mzdy za zdaňovací období, tj. pro rok 2024 limit ve výši 21 983,50 Kč). Zaměstnavatel tedy nemusí pro účely zdanění sledovat, který zaměstnanec (a případně jeho rodinný příslušník) se akce účastní a kolik toho na ní zkonzumuje, aby vyčísloval jeho příjmy z takové…